Aplikacje do medytacji. Zacznij z przewodnikiem

Dawid Zarazinski
MadeInZen
Published in
3 min readJul 22, 2019

--

Wiem, że rozpoczęcie przygody z medytacją może rodzić wiele pytań. Jak medytować? Jak długo medytować? O czym myśleć podczas medytacji? Dostaję od Was sporo takich pytań.

Przede wszystkim zachęcam Was, abyście zaczęli od małego kroku. Zarezerwujcie minutę lub dwie każdego dnia — naprawdę więcej nie trzeba. Znajdźcie spokojne miejsce i po prostu skupcie się na swoim oddechu. Jutro zróbcie to samo. I pojutrze. I za jakiś czas (tydzień, dwa) wydłużcie ten czas o kolejną minutę lub dwie.

Jest jeszcze jeden sposób, z którego możecie skorzystać. Są to aplikacje tzw. guided meditation (medytacji z przewodnikiem). Ich działanie jest proste: zakładacie słuchawki, odpalacie aplikację, a przyjemny głos mówi Wam co robić (na czym się teraz skupić, o czym pomyśleć itd.). Jest to super sprawa, sam bardzo często korzystam.

Poniżej znajdziecie kilka popularnych aplikacji, które możecie przetestować. Dwie pierwsze rekomenduję — „przećwiczyłem je” i są warte Waszych pieniędzy.

Calm

Aplikacja, która zdobyła mnóstwo nagród i mój osobisty faworyt. Każdego dnia udostępniana jest inna medytacja (tzw. Daily Calm), możecie również skorzystać z jednego z programów rozwojowych z medytacją (np. dla początkujących, dla studentów, osób bojących się latać itd.). Jest też możliwość ustawienia dowolnego czasu i medytacji bez lektora, za to przy wybranym tle (uwielbiam dźwięk deszczu!). Są też dodatkowe, świetne opcje: opowieści pomagające zasnąć (z głosami takich osób, jak Matthew McConaughey czy Jerome Flynn) oraz relaksacyjna muzyka (Calm ma umowy z takimi twórcami, jak Sigur Rós czy Moby). Więcej: calm.com.

Calm — aplikacja do medytacji

Headspace

Druga aplikacja, którą polecam — korzystałem z niej zanim „kupił mnie” Calm. Twórcą Headspace jest Andy Puddicombe, który swoje doświadczenie naukowe łączy z drogą buddyjskiego mnicha. Headspace to więcej niż medytacja z przewodnikiem, to także świetna, multimedialna platforma, która może wprowadzić Was w świat medytacji i bardziej świadomego życia. Więcej: headspace.com.

Headspace — aplikacja do medytacji

Stop, Breathe & Think

To platforma, która celuje w młodszych odbiorców, w tym nastolatków. Dużo miejsca poświęca na pomoc w poważnych sprawach, jak gniew czy depresja. Oprócz medytacji aplikacja zachęca do drobnych aktywności, które pozwalają Wam lepiej poznać siebie i swoje emocje. Więcej: stopbreathethink.com.

Buddhify

Aplikacja, która mocniej kieruje się w stronę osób już mających pewne doświadczenie i chcą pogłębić swoją przygodę z medytacją. Dużo tu lekcji opartych na aktywności np. idealnych na spacerze czy podczas przerwy w pracy. Może to być też dobra, jeśli nie chcecie się wiązać abonamentem — ten co prawda jest i oferuje kilka ciekawych opcji (np. medytacyjne… karaoke), ale spokojnie wystarczyć może aplikacja bez abonamentu. Więcej: buddhify.com.

Buddhify — aplikacja do medytacji
Buddhify — aplikacja do medytacji

Ten Percent Happier

Aplikacja, która dostrzega sceptyków — w fajny sposób chce ich wprowadzić w świat medytacji i uważności. Sprawdzić może się też szczególnie dla osób, które doświadczają dużego stresu w pracy. Są tu też medytacje na dobry sen. Możecie również posłuchać ich podcastu oraz sięgnąć po książki. Więcej: tenpercent.com.

To oczywiście nie są wszystkie warte uwagi aplikacje, które oferują medytacje z przewodnikiem. Myślę jednak, że to dobry punkt startu. Zachęcam do spróbowania kilku i znalezieniu nauczycieli, którzy Wam odpowiadają. Dajcie znać, czy i z jakich aplikacji sami korzystacie.

PS1 Podobał Ci się tekst? Zostaw łapkę”! Albo poleć znajomym na Facebooku lub Twitterze — będzie mi bardzo miło!

PS2 MadeInZen jest także na Facebooku i Instagramie.

PS3 Wiesz, że na stronie zarazinski.pl znajdziesz więcej moich materiałów?

--

--

W głowie: strategia, komunikacja, praca ❤️ W sercu: giereczki, sci-fi i kawa ☕